Új Magyarország Vidékfejlesztési Program EU Home

Szülőföld Akadémia - Bemutatkozott Újtelek

Rövid link: http://dunamellekleader.hu/hun/s_!news/i__2/i__65 | Feltöltés időpontja: 2011. január 26. 09:17
Rendhagyó módon kezdődött a „Szülőföld Akadémia II. – Szülőföldem szép határa” című ismeretterjesztő előadássorozat kedden délután a Kalocsai Színházban. A sorozat az általános kistérségi áttekintést nyújtó bemutatókat követően második állomásához érkezett, melyen a Kalocsai Kistérség válogatott települései közül elsőként Újtelek mutatkozhatott be.

Az esemény különlegessége, hogy még a színházterem előcsarnokában is legalább harmincan álltak, akik szó szerint csak „hallgatói” lehettek az akadémiának, olyan sokan látogattak az előadásra. Az újteleki műsor kezdete kissé megtörte a kezdés szokásos menetét, ugyanis a jól ismert nyitány, Máté Péter „Ez itt az én hazám” című örökzöldje előtt dr. Magóné Tóth Gyöngyi, a rendezvényt szervező művelődési központ igazgatónője kiemelte a Magyar Kultúra Napjának közelségét. Ennek apropóján Márai Sándor „Halotti beszéd” című költeményét játszották le a közönségnek, Bánffy György néhai színművészünk tolmácsolásában, míg a vetítővásznon a hazai tudomány és művészet legjelesebb képviselői tekintettek ránk Petőfi Sándortól Nagy Lászlóig, Kállai Ferenctől Bodrogi Gyuláig, Törőcsik Maritól Psota Irénig, Irinyi Jánostól Teller Edéig. A szót ezután Újtelek polgármestere,

Tóth Ignác vette át, aki a teljesség igénye nélkül a falu életének, főként jelenének és jövőképének legjelentősebb mozzanatait tárta fel a több száz fős közönség előtt, kiemelt figyelmet fordítva mindazon beruházásokra és fejlesztésekre, melyeket az önkormányzat főként pályázati forrásból, erejéhez mérten a legnagyobb erőfeszítéssel igyekezett megvalósítani a barátságos, komfortos, élhető falu kialakítása érdekében. Gondolatait megérintő egyszerűséggel, ám annál kifejezőbben zárta. – „Nem akarjuk a sarkaiból kifordítani a világot, de ezt a kis zugát, amely csak a miénk, ahol élünk, ahol születtünk, ahol a gyermekeink nevelkedtek, azt szeretnénk olyanná tenni, amelyben mindinkább otthon érezzük magunkat! Tudjuk, hogy nem vagyunk ékszere, de azt hisszük, hogy értéke vagyunk a hazánknak.

Értéke vagyunk magyarságunkkal, katolikus hitünkkel, hagyományainkkal, népviseletünkkel, táncainkkal, dalainkkal, és népünk szorgalmával” – mondta büszkén a polgármester, és átadta a mikrofont Simon Sándor Róbertné alpolgármesternek. Ő mélyrehatóbban kalauzolta a közönséget Újtelek történelmébe, a szállások kialakulásától a II. világháborús elesetteken át egészen a község hivatalos megalakulásáig, színes mondákkal és a faluvilágra jellemző humoros anekdotákkal tűzdelve bemutatóját. A beszédet a község gyermekeinek és asszonyainak néptáncbemutatója zárta, amelynek igazi különlegessége volt az egykori „ágytáncolás” tradíciójára épülő párnatánc járása az Újteleki Hagyományőrző Ének és Tánccsoport előadásában. A vastapssal jutalmazott dínomdánom azonban a színpadi produkcióval nem ért véget, hiszen jó házigazdához méltó módon az újtelekiek a színház előterében élőben mutatták be a pingálás, a hímzés és a tojásfestés hagyományát, valamint lakodalmas dióstortára és egy jó pohár helyi borra invitálták a megjelenteket.

Forrás: www.kalohirek.hu